Ako nastaviť predajnú cenu?

Ako nastaviť predajnú cenu?

Správne nastavená cena zaručí úspešný predaj. Každý majiteľ nehnuteľnosti je presvedčený o tom, že práve tá jeho nehnuteľnosť je naj a mala by sa predávať za vyššiu cenu ako susedova, ktorý predával pred rokom. V tomto presvedčení sa majitelia často krát utvrdia rýchlym pohľadom na internet a porovnaním konkurenčných nehnuteľností. Faktom ale ostáva, že im chýba reálna skúsenosť z trhu a hlavne triezvy pohľad na vec. Porovnanie priamej konkurencie na internete je samozrejme dôležité ale malo by sa riadiť určitými pravidlami, tak aby sa porovnávalo porovnateľné.

Napríklad 2 izbový byt môže mať 55m2 alebo 70 m2. Na prvý pohľad sa môže zdať, že väčší je lepší ale nie je to úplne pravda. Väčšina klientov totiž hľadá práve tých 55m2 keďže to je optimálna výmera 2 izbového bytu a pri rozumnej dispozícii klientom poskytuje práve to, čo reálne potrebujú. Na druhej strane 70m2 je na 2 izbový byt už priveľa a málokto je ochotný priplatiť si za metre štvorcové, ktoré vlastne ani nepotrebuje.

Okrem výmery do reálneho odhadu trhovej ceny nehnuteľnosti vstupujú aj ďalšie faktory ako

  • lokalita,
  • stav nehnuteľnosti, či je nutná rekonštrukcia a v akom rozsahu,
  • poschodie, na ktorom sa byt nachádza,
  • aký sú susedia na poschodí a vo vchode,
  • či je bytový dom zateplený,
  • aká je jeho energetická trieda,
  • atď.

V prípade rodinných domov o cene rozhoduje predovšetkým lokalita, výmera domu, výmera pozemku, štandard použitých materiálov, orientácia domu pozemku, atď..

V prípade stavebných pozemkov sú kritéria samozrejme odlišné a je to predovšetkým existencia a kvalita prístupovej cesty, vzdialenosť inžinierskych sietí alebo regulatíva z územného plánu, keďže tieto určujú aké budú ďalšie náklady a hlavne to, čo sa na pozemku dá postaviť.

Okrem týchto technických údajov, ktoré sú relatívne ľahko porovnateľné však do trhovej ceny nehnuteľnosti vstupujú aj ďalšie kritéria netechnického rázu, a to emócie. Predávajúci často zabúdajú na prvý dojem, ktorý by mal byť čo najlepší.

Upravená nehnuteľnosť, ktorá navodí pocit domova sa tak často dostane do hľadáčika záujemcov napriek tomu, že nespĺňa všetky technické kritéria, ktoré si na začiatku hľadania stanovili.

Ak predávate nehnuteľnosť skúste na ňu pozrieť kriticky očami potenciálnych záujemcov a skúste si zosumarizovať jej silné a slabé stránky. Skúste si tiež položiť otázku, koľko by ste za túto nehnuteľnosť boli ochotní zaplatiť ak by ste boli kupujúci.

Ak však chcete počuť nezaujatý názor a začať nehnuteľnosť ponúkať za realistickú cenu obráťte sa na nás. Radi vám s ohodnotením vašej nehnuteľnosti zdarma poradíme.

img

Andrej Sčasný

Váš profesionálny realitný poradca pre Stupavu a okolie. Dôvera, spoľahlivosť a špičkový servis. Neváhajte ma kontaktovať.

Join The Discussion